Autosēdeklīša izvēle bērnam

Pārvadājot automašīnā bērnu, kura augums ir mazāks par 150 cm, ir jāizmanto speciāls autosēdeklis. Autosēdekļa izmantošana dod bērnam papildus drošību.

Autosēdeklis zīdaiņa pārvadāšanai

Ieteikums: jau pirms bērna dzimšanas iegādāties piemērotu autosēdeklīti. Jo Jums tas būs vajadzīgs, tiklīdz Jūs atstāsiet slimnīcu savā pirmajā braucienā kopā ar bērnu.

Pirmais mazuļa sēdeklis, kas jums būs nepieciešams, ir no 0 grupas, jaundzimušajiem līdz 10 kg vai Group 0+ (līdz 13 kg). Pērkot autosēdekli zīdainim, jāņem vērā, ka zīdainis autosēdeklī atradīsies guļus vai pusguļus un zīdaiņa svars parasti nepārsniedz 9 kg.

Neatkarīgi no tā, ko Jūs izvēlaties, bērna drošība ir pirmajā vietā. Konsultējaties ar vairākiem speciālistiem, lai iegūtu labu padomu un viedokli, un nopirktu labas kvalitātes sēdekli, kas ir apstiprināts un sertificēts. Ne visu ražotāju autosēdekļi nodrošina vislabāko aizsardzību.

Autosēdeklīša stiprināšana pie automašīnas

Jāpievērš uzmanība autosēdeklīša nostiprināšanas veidam. Jo stingrāk var nostiprināt autosēdeklīti, jo tas ir drošāks.
Vēlams iegādāties tādu autosēdeklīti, kuru var piestiprināt pie automašīnas, izmantojot Isofix (Latch) sistēmu. Pirms iegādes jāpārliecinās, vai Jūsu automašīnai ir paredzēts šāda veida stiprināšanas veids. Pirms autosēdeklīša iegādes būtu vēlams izlasīt automašīnas lietošanas instrukciju, gan plānotā autosēdeklīša lietošanas instrukciju. Pārliecināties vai auto un sēdeklītis ir savietojami.

Ja automašīna aprīkota ar Isofix stiprinājuma sistēmu, tad tiklīdz kā notikusi autokrēsliņa fiksācija, automašīnā praktiski automātiski atslēdzas drošības spilveni.
Isofix sistēmas lielāka drošība ir apstiprināta ar neatkarīgām pārbaudēm. Turklāt Isofix sistēmas izmantošana samazina iespēju, ka autosēdeklītis tiks nostiprināts nepareizi.
Vēlams, lai pie automašīnas varētu fiksēt arī sēdeklīša augšdaļu.

Aizsardzība pret triecieniem. Pagalvītis

Tāpat svarīgi, lai autosēdeklītis aizsargātu no triecieniem (pirms iegādes jāpārliecinās vai autosēdeklītim ir šāda iespēja). Aizsardzību pret triecieniem no sāniem nodrošina mīksts polsterējums, kurš notur bērna galvu. Ja trieciens būs automašīnas sānos, tad bērna galva un kakls būs vairāk aizsargāts pret traumām.

Pagalvītim un aizsargājošajiem spilveniem jābūt lielākiem un mīkstākiem, lai labāk absorbētu triecienus no sāna.

Bērna galva noteikti jāatbalsta vai jāfiksē. Zīdaiņa vecumā noteikti izmanto pagalvīti. Vecākiem bērniem jāpārliecinās vai sēdekļa atzveltne ir pietiekami gara, jo bērna galvai jāatbalstās pret atzveltni. No atzveltnes augšējās malas līdz bērna galvai jābūt vismaz 6 cm. atstarpei.

Atcerieties, ka bērnam augot, Jums ir jāmaina autosēdeklis, kurš atbilst bērna svaram un augumam. Bērna galva nekad nedrīkst atrasties virs sēdekļa atzveltnes. Jums jāaplūko dažādus bērnu sēdeklīšu veidus atbilstoši mazuļa svaram.

Kvalitātes sertifikāta – marķējuma esamība

Jāpārliecinās, ka autosēdeklītim ir kvalitātes sertifikāts. Uz jebkura autosēdeklīša jābūt marķējumam atbilstoši Eiropas drošības standartam ECE R44/03 vai ECE R44/04. Autosēdeklītim jābūt sertificētam lietošanai Eiropas Savienībā. Ja autosēdeklis ir sertificēts, tas nozīmē, ka tas ir pārbaudīts un atzīts par atbilstošu Eiropas drošības standartiem.

Drošības jostas

Jums vajadzētu izlemt par iespēju iegādāties autosēdeklīti ar drošības jostu “Y” formā, kas vislabāk aizsargā Jūsu mazuli sānu sadursmē.

Novērtējiet drošības jostu ērtumu. Pārbaudiet cik ērtas un drošas ir autosēdekļa iekšējās drošības jostas. Sēdeklīti labāk izvēlēties ar platām drošības jostām, jo tad ir mazāka iespēja, ka tās sagriezīsies un savērpsies.

Jāpārliecinās, lai drošības jostas atrastos uz katra pleca un starp bērna kājiņām. Bērnu autosēdekļi, ko parasti dēvē par Maxi-cosi, parasti ir aprīkoti ar 5 stiprinājuma punktiem. (2 – uz pleciem, 2 – ap iegurni un 1 – starp kājām), un daudziem vecākiem tie ir praktiski un ērti lietojami.
Vēlams, lai drošības jostu ciešumu var regulēt no sēdekļa priekšpuses, jo tā ir ērtāk.

Ja iespējams, autosēdekli labāk izvēlēties kopā ar bērnu, lai pārliecinātos vai bērnam tas der. Bērnu var apguldīt vai nosēdināt autosēdeklī, pārliecināties vai drošības jostas nespiež un neberž, vai sprādzes un savienojošie elementi ir aizsargāti ar mīkstiem paliktņiem.

Ērta sēdēšana un gulēšana

Jāpārbauda vai bērns jutīsies ērti, sēžot attiecīgajā autosēdeklītī. Ja bērns nejutīsies ērti, lielākajā daļā gadījumu bērns sāks raudāt utt., kas apgrūtinās vai padarīs neiespējamu bērna pārvadāšanu.

Apskatieties vietu, kur bērns gulēs. Šai vietai jābūt līdzenai un ne pārāk dziļai. Tāpat būs labāk, ja autosēdeklītī būs mīksts ieliekams spilventiņš jaundzimušajiem. Pērkot autosēdekli, jāpārliecinās vai tajā ir speciāls ortopēdisks ieliktnis jaundzimušajiem. Ja šāda ieliktņa nav, tad tas būs jāpērk papildus.

Vēlams, lai sēdvietas daļai tiktu izmantotas speciālas putas, nevis putuplasts, jo autosēdeklis, kurā izmantotas speciālās putas, parasti ir ērtāks.

Rokturu ērtums

Novērtējiet rokturu ērtumu. Ja bērns ir aizmidzis un Jums bērns jāaiznes, piemēram, no automašīnas uz mājam, tad bērnu vajadzētu pārvietot kopā ar sēdeklīti. Pretējā gadījumā, ja Jūs ņemsiet bērnu ārā no sēdeklīša, tad Jūs viņu traucēsiet un varat uzmodināt.
Saistībā ar drošību, svarīgi, lai rokturi varētu viegli noliekt sāniski – fiksēt pie autosēdeklīša.

Autosēdeklīša svars

Autosēdeklītis nedrīkst būt pārāk smags, tā svaram nevajadzētu pārsniegt 3 kilogramus. Izvērtējiet savas iespējas panest autosēdeklīti kopā ar bērnu.

Šeit gan jāņem vērā vecāku rocība. Parasti ir jāpērk vairāki autosēdeklīši. Viens – zīdaiņa vecumā līdz aptuveni gadam, otrs – periodam, kad bērna svars sasniedzis apmēram 18 kg, un trešais periodam, kad bērna svars pārsniedz apmēram 18 kg. Ja rocība ir neliela, tad iespējams iegādāties autosēdeklīti, kurš der līdz brīdim, kad bērna svars sasniedz apmēram 18 kg. Bet jāņem vērā, ka šāds autosēdeklītis būs smagāks.

Izmantotais audums – pārvalks

Jāņem vērā arī kāds audums ir izmantots autosēdeklītī. Ja, iespējams, būtu jāpērk autosēdeklis ar dabīga auduma pārvalku. Tomēr, lielākā daļā gadījumos tiek izmantots sintētisks audums, atsevišķi ražotāji (piemēram, Recaro vai Chicco) piedāvā tā saucamo “elpojošo” apdari. Karstā laikā bērns jutīsies labāk sēdeklītī ar “elpojošu” apdari. Jo kvalitatīvāks audums, jo dārgāks būs autosēdeklis.

Vēlams, lai pārvalka audums nebūtu pārāk spilgtā krāsā. Ja audums būs pārāk spilgtā krāsā, tas var iekrāsot bērna drēbes, kā arī nevajadzīgi pievērst bērna uzmanību.

Vēlams, lai audumu varētu noņemt no autosēdeklīša. Šī iespēja noderēs vieglākai kopšanai, ja audums paliks netīrs un to vajadzēs izmazgāt.

Ražotāji un cenas

Populārākie un izplatītākie ražotāji ir Leader Kids (Ķīna), Inglesina (Itālija), Brevi (Itālija), Recaro (Vācija) un Chicco (Itālija).

Tiek uzskatīts, ka kvalitatīvākie ir Chicco un Recaro. Šo ražotāju autosēdeklīši nav no lētākajiem, tomēr, cena ir pietiekami pieņemama, iegūstot vislabāko cenas un kvalitātes attiecību.

Šajā interneta vietnē ir pieejams autosēdeklīšu drošības novērtējums. Jāņem vērā, ka tas ir paredzēts ASV un ne visi autosēdeklīšu modeļi ir nopērkami Eiropā.

Bieži vien pircēji neņem vērā, kurš ir autosēdeklīša ražotājs, bet ņem vērā tikai cenu. Pietiekami populāri ražotāji ir Leader Kids (Ķīna), Inglesina (Itālija) un Brevi (Itālija). Ja ņemtu vērā cenas un kvalitātes attiecību, tad no šiem ražotājiem optimālais būtu Inglesina.

Ja svarīgi ir pēc iespējas zemāka cena un nepieciešams autosēdeklis zīdainim līdz gadam (0, 0+ grupa), tad var izskatīt iespēju nopirkt lietotu autosēdeklīti. Jo šādu autosēdeklīti, atšķirībā no ratiņiem, parasti lieto ne ilgāk par gadu. Šajā laika posmā autosēdeklītis parasti nenolietojas, tas var tikai kļūt netīrs. Ja autosēdeklītim ir noņemama apdare un to var mazgāt, tad netīrs autosēdeklītis nav problēma.

Pērkot lietotu, salīdzinājumā ar jaunu, par to pašu cenu Jūs varat iegādāties kvalitatīvāku autosēdeklīti. Tomēr, jāņem vērā, ka pirms iegādes, autosēdeklītis ir jāpārbauda rūpīgāk (vai nav mikroplaisas, vai ir visas detaļas un stiprinājumi).
Iespējams, ka ir lietderīgi sākumā apskatīt un izvērtēt jaunu vēlamā modeļa autosēdeklīti veikalā, izpētīt tā priekšrocības un trūkumus. Pēc tam pārbaudīt un salīdzināt konkrētu lietoto autosēdeklīti.

Bērna drošībai svarīgi ir arī pārliecināties, ka autosēdeklītis ir lietots ne ilgāk par 6 gadiem. Vecāki autosēdeklīši drošības apsvērumu dēļ parasti vairs nav derīgi izmantošanai.
Noteikti jāpārliecinās, ka autosēdeklītis nav cietis avārijā, tāpēc rūpīgi jāpārbauda vai nav kādas plaisas un citi bojājumi. Pretējā gadījumā šāds deformēts autosēdeklītis nespēs aizsargāt Jūsu bērnu.