Bērna un zīdaiņa pārvadāšana

Kāpēc zīdaini nedrīkst pārvadāt automašīnā, turot rokās?

Iespējams, daudzas mātes ir pārliecinātas, ka zīdainim visdrošāk būs mātes rokās. Tomēr, drošības eksperti kategoriski aizliedz pārvadāt zīdaini automašīnā, turot zīdaini rokās.
Saskaņa ar statistiku, vairums avāriju (~76%), kurās ir cietuši bērni, tās ir auto sadursmes. Pie tam ~95% gadījumu avārijas ir notikušas uz asfaltētiem ceļiem un ~79% avāriju notikušas sausā laikā, ~82% avāriju notikušas gaišajā dienas laikā, ~77% avāriju notikušas skaidrā laikā. Un vidējais ātrums avāriju brīdī ir bijis ~51 km/h.
No tā var secināt, ka absolūtais vairums to avāriju, kurās bija cietuši bērni, ir notikušas auto vadīšanai ideālos apstākļos.

Tātad, uzmanīga auto vadīšana negarantē to, ka Jūs izvairīsities no auto sadursmes. Un drošības pasākumu neievērošana var radīt traģiskas sekas, īpaši, ja auto sadursmes brīdī zīdainis tiek turēts rokās.

Ja automašīnu sadursme notiek pat pie neliela ātruma (40-60 km/h), inerces spēka ietekmē cilvēka svars palielinās desmitiem reižu. Arī zīdaiņa svars sadursmes brīdī pieaugs desmitiem reižu. Jūs nespēsiet zīdaini noturēt rokās. Tāpat, pastāv risks, ka Jūs ar savu svaru nospiedīsiet zīdaini.

Saskaņā ar statistiku, autosēdeklīša lietošana samazina zīdaiņa mugurkaula kakla skriemeļu saišu izstiepšanās iespējamību par 90%. Tāpat, saskaņā ar Vispasaules veselības organizācijas pētījumiem, autosēdeklīšu izmantošana palīdz par 54% – 70% samazināt bērnu un zīdaiņu mirstību auto avāriju gadījumos.

Tāpat, arī jāņem vērā Ministru kabineta “Ceļu satiksmes noteikumi” 185.punkts, saskaņā ar kuru bērns ir jāpārvadā piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa.

Maksimālu drošību kustības laikā automašīnā zīdainim nodrošina tikai autosēdeklītis.

Kā pārvadāt zīdaini automašīnā?

Autosēdeklī zīdainim jāatrodas pusguļus stāvoklī. Tas ir svarīgi, jo apmēram līdz 8 mēnešu vecumam zīdaiņi paši aktīvi sēdēšanas pozu neieņem. Un speciāli apsēdināt zīdaini ir ļoti kaitīgi, jo bērna skelets vēl tikai veidojas un nostiprinās. Kā piemēram, zīdainim aktīva galvas kontrole un stabilitāte veidojas 3 – 4 dzīves mēnesī.
Turklāt, jāņem vērā, ka ne visi zīdaiņi spēj sēdēt, sākot no 8 mēnešu vecuma.

Pārvadājot jaundzimušo, autosēdeklītī jāievieto speciāls ieliktnis 2 – 4 cm augstumā, lai novērstu mazuļa sēdēšanu.
Visdrošākā vieta, kur novietot bērnu sēdeklīti, ir vidējā vieta uz aizmugurējā krēsla. Visnedrošākā vieta ir priekšējais pasažiera krēsls. Priekšējā pasažiera krēslā bērna sēdeklīti nevajadzētu novietot. Izņēmuma gadījumā, novietojot bērna sēdeklīti priekšējā pasažiera vietā, obligāti jāatslēdz drošības spilveni. Tāpat, jāpārbauda drošības jostu nospriegojums, tām jābūt nospriegotām.

Vienmēr izmantojiet gan bērna autosēdeklīša drošības jostas, gan automašīnas drošības jostas, pat īsos braucienos. Lai nerodas vilinājums, braucot „tikai līdz veikalam”, bērnu pieslēgt ar drošības jostām sēdeklītim, bet piemirst fiksēt pašu sēdeklīti ar drošības jostām.

Kā jānovieto bērna autosēdeklītis? Uz kuru pusi jābūt vērstam mazuļa sēdeklītim?

Pēc jaunākiem pētījumiem, pārvadājot bērnu, kurš nav sasniedzis 3 – 4 gadu vecumu, bērnam un autosēdeklītim jāatrodas ar skatu braukšanai pretējā virzienā. Jaundzimušie, zīdaiņi un bērni NEDRĪKST atrasties ar skatu uz priekšu.
Sadursmes gadījumā viņi var ciest no smagiem kakla ievainojumiem un galvas traumām. Bērniem galva proporcionāli pret ķermeni ir daudz lielāka un smagākā, nekā pieaugušajiem. Turklāt maziem bērniem ir ļoti vāji kakla skriemeļi, neattīstīts skelets, salīdzinoši mīksti un vāji kauli.

Ja automašīna asi bremzē, tad visi, kas atrodas automašīnā, kustas uz priekšu. Ja bērns atradīsies ar skatu braukšanas virzienā, tad arī bērns kustēsies uz priekšu un tādējādi var gūt kakla traumas. Ja bērns automašīnā atrodas ar skatu braukšanai pretējā virzienā, tad bērna sēdeklītis notur bērna galvu un ir minimāla slodze kaklam un mugurkaulam.

Ja, izņēmuma gadījumā, Jums ir jānovieto bērnu sēdeklītis priekšējā pasažiera sēdeklī, vienmēr atslēdziet gaisa spilvenu. Tā kā gaisa spilvena aizdedze sadursmes gadījumā ir 200 km/h., tas vistiešāk skar mazuļa autosēdeklīti un ir ļoti bīstams mazulim. Neatlieciet to uz vēlāku laiku, bet pēc iespējas ātrāk uzziniet, kā atvienot gaisa spilvenu. To var uzzināt savā automašīnas īpašnieka rokasgrāmatā vai meklējiet informāciju pie automašīnu ražotāja.

Neaizmirstiet bērnu piesprādzēt autosēdeklīša iekšpusē ar tā saucamo 5 punktu siksnu. Un bērnam jāatrodas pusguļus stāvoklī – tā, lai bērna iegurnis būtu nelielā padziļinājumā – drošības leņķī, kas ir autosēdeklīša zemākā vieta.
Pastāv viedoklis, ka bērna sēdeklītis jānovieto perpendikulāri braukšanas virzienam un sēdeklītis aizņem divus aizmugurējos sēdekļus.
Autosēdeklīši, kas vērsti ar skatu uz priekšu, ir droši no 4 gadu vecuma. Bērniem līdz 12 gadu vecumam vienmēr būtu jābrauc mašīnas aizmugurējā sēdeklī. Tas samazina nāves risku par 36%.

Papildus nosacījumi, pārvadājot bērnu automašīnā

Svarīgi regulēt temperatūru transportlīdzeklī tā, lai mazulim nebūtu pārāk auksts vai pārāk karsts.
Ziemā automašīna nesāk uzsilt, kamēr dzinējs nedarbojas. Uzsildiet automašīnu, noregulējiet temperatūru līdz 20-21°C. Ņemiet vērā, ka autosēdeklis aptver bērnu, lai uzturētu temperatūru, tāpēc nevelciet bērnam pārāk daudz drēbju.

Nenovietojiet mazuli vai bērnu sēdeklī ar biezu apģērbu, jo drošības josta šai gadījumā ir ne tikai neērta, bet sadursmes brīdī var nefiksēt bērnu un pietiekami labi nenostrādāt. Uzvelciet bērnam vieglu apģērbu, kas ļauj viņu pareizi piestiprināt ar drošības jostu un pēc tam pārsedziet mazulim siltu segu. Nekādā gadījumā sedziņu nedrīkst likt zem bērna. Bērnam ir jābūt stingri fiksētam auto sēdeklītī.

Lai varētu uzraudzīt bērnu, un vienlaicīgi pievērst uzmanību braucienam, risinājums varētu būt novērošanas spogulis vai kamera. Tas pasargās no nepārtrauktiem galvas pagriezieniem pret mazuli, kamēr bērns tiks novērots, nenovēršot uzmanību no ceļa. Spogulim vajadzētu būt vieglam un stingri novietotam automašīnas aizmugurē, nevis tieši pret bērnu, kas varētu nokrist bremzēšanas vai sadursmes laikā.

Bērna klātbūtnē, vienmēr mēģiniet palikt mierīgi (izturieties mierīgi).
Ja mazulis sāk daudz raudāt vai sūdzas, labāk ir apturēt automašīnu drošā vietā un apraudzīt bērnu, vai pat izņemt mazuli no autosēdeklīša un atpūsties. Pirms brauciena turpināšanas, pārbaudiet, kas varētu būt par iemeslu, kāpēc bērns raudāja vai sūdzējās, – bērnam bija pārāk karsti, pārāk auksti, drošības jostas pārāk stingras vai ciešas vai, iespējams, bērnam slāpst.
Kad problēma tiks atrisināta, turpināsiet ceļu daudz mierīgāk un drošāk.
Neaizmirstiet pareizi piestiprināt drošības jostas pirms brauciena turpināšanas!

Cik ilgi drīkst pārvadāt mazuli autokrēsliņā?

Ņemiet vērā, jo mazāks bērns, jo īsākam jābūt laikam, kad Jūs viņu pārvadājat autokrēsliņā. Tas būtu ne ilgāk kā 30 – 45 minūtes dienā.
Pēc pusgada vecuma, kad mazulis aktīvi sēž, rāpo, lien un veic kontrolētas kustības un maina pozas – viņš kļūst stabilāks, tāpēc, pārvadājot bērnu autosēdeklītī, Jūs varat šo laiku pagarināt līdz 2 stundām dienā.
Svarīgi atcerēties, ka mazulis nedrīkst atrasties ilgi pussēdus pozā. Šis stāvoklis ir pasīvs un saliekts. Bērns nespēj nodarbināt muguras muskulatūru, kas vistiešāk ir atbildīga par ķermeņa iztaisnošanos un stāju tuvākajā nākotnē.

Plānojiet pieturas un dodiet bērnam iespēju atpūsties no piespiedu pozas. Paņemiet bērnu rokās, piedāvājiet pozu variācijas, kā piemēram, mazāku bērnu pārlieciet pāri saviem ceļiem – kad viņš atrodas pozā uz vēdera. Ja vide un apkārtne atļauj, lielāki bērni var rāpot pāri kādam segumam vai līst. Lieliski, ja bērns jau staigā – ļaujiet bērnam pastaigāt.
Plānojot garākus braucienus, ievērojiet atpūtu vismaz 15 – 20 minūšu robežās!